UND, Brüksel'de AB Nezdindeki Daimi Temsilciliğimizi Ziyaret Etti

16.12.2019

Macaristan’a karşı kazanılan dava ile Macar transit geçiş ücretinin kaldırılmasını sağlayan UND, sektörün diğer AB ülkelerindeki kota ve sürücü vizesi sorunlarının hızlı çözümü için AB’nin ilgili organlarıyla temaslarını yoğunlaştırdı. 
 
12-13 Aralık tarihlerinde AB’nin kalbi Brüksel’deki temaslara Türkiye’nin AB Nezdindeki Daimi Temsilciliği ile başlandı. Ziyarette AB Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Sn. Mehmet Kemal Bozay ve ekibine Macaristan’ın transit geçiş ücretine karşı Lüksemburg’da kazanılan dava sonrasında, ilgili kararın benzer kısıtlamalar uygulayan diğer AB ülkelerine de uygulatılması için yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi verildi. Büyükelçimiz Sn. Bozay meselenin takibi konusunda aktif desteklerinin devam edeceğini ifade ederken, AB-Türkiye arasında yeni bir yakınlaşma sürecinin başlamasının beklendiği bilgisini verdi. Büyükelçimiz, sorunların hızlı çözümü için AB ülkelerinde Türkiye ile ticaret yapan ve kotalar nedeniyle kayıplar yaşayan firmalardan alınacak desteğin önemine dikkat çekti.
 
Sn. Büyükelçi ayrıca Türk taşımacılarının Avrupa başta olmak üzere başlıca pazarlarına daha kolay ulaşımı için ilgili bakanlıklarımızın yürütmekte olduğu alternatif koridor oluşturma çalışmaları için Derneğimizden destek beklediklerini de ifade etti. 


UND Heyetinde İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Evren Bingöl, AB Danışmanı Can Bayradol ve Uzman Ayşegül Ketenci yer aldı.
 
AB Nezdinde Daimi Temsilcimiz, Büyükelçi Sn. Bozay’a ve ekibine, heyetimize gösterdikleri nazik misafirperverlik ve UND çalışmalarına verdikleri değerli destek için teşekkür ederiz.