UND Heyeti, Brüksel'de AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masasıyla Görüştü

16.12.2019

AB ülkelerinin taşıma kotası kısıtlamaları nedeniyle Türkiye-AB ticareti ve taşımacılığında yaşanan sorunların, Macaristan’a karşı kazanılan dava sonrasındaki güncel durumu hakkında bilgi vermek üzere UND Heyeti, AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Dairesi Başkanı Sn. Bernard Brunet ve ekibi ile bir toplantı gerçekleştirdi. 
 
İlgili AB ülkelerinin, ABAD’ın bu konudaki, Türk taşımacıların haksızlığa uğradığını teyit eden kararlarını ve Gümrük Birliği’nin ilgili kurallarını uygulamalarının sağlanması amacıyla konunun AB gündeminde tutulması için Genişleme Genel Müdürlüğünden aktif destek talep edildi. 
 
Sn. Brunet, Türkiye-AB arasında tam üyelik ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konulu müzakerelere yeniden start verilmesinin beklendiği, bu kapsamda kota sorununun da AB gündemine gelebileceğini ifade etti.

UND Heyetinde İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Evren Bingöl, AB Danışmanı Can Bayradol ve Uzman Ayşegül Ketenci yer aldı.