UND, AB Komisyonu Taşımacılık ve Ticaret Genel Müdürlükleri ile Toplantı Yaptı

16.12.2019

12-13 Aralık tarihlerinde AB ülkelerindeki kota ve sürücü vizesi sorunlarını görüşmek üzere Brüksel'de temaslarda bulunan UND heyeti, AB Komisyonu’nun Taşımacılık ve Ticaret Genel Müdürlük yetkilileri Sn. Eddie Liegois ve Sn. Tim Joris Kaiser ile bir araya geldi. 

UND Heyetinde İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Evren Bingöl, AB Danışmanı Can Bayradol ve Uzman Ayşegül Ketenci yer aldı.

UND Heyeti, AB Komisyonu’nun gerçekleştirdiği “Etki Analizi” çalışması ve Macaristan’da kazanılan davanın sonuçları üzerinden AB ülkelerine yaşanan taşıma kotası sorunlarına dair güncel durumu aktardı.

Türk taşımacıların temel sorununun, AB ülkeleri üzerinden “transit”geçişlerinin kısıtlanması olduğunu ve bunun uluslararası bir hak olduğunu vurgulayan UND, Türkiye-AB arasındaki ticaretin kota ve geçiş ücretleri nedeniyle her yıl en az 3,5 milyar EUR eksildiğini hatırlatarak; 2020 yılında ekonomik kriz yaşanmasına kesin gözüyle bakılan Avrupa Birliği ekonomisi için Türkiye ile ve Türkiye üzerinden ulaşabileceği yeni pazarlarla daha fazla ticaret seçeneğinin önündeki kota engellerinin kaldırılmasının gereğine işaret edildi.