Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı -Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi

20.12.2019

Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TOBB (Türkiye) Lojistik Meclisi Koordinasyon Toplantısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TOBB, kamu ve özel sektörden üst düzey temsilcilerin katılımıyla 18  Aralık 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. ​

Toplantıda, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tamer Kıran, Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Başkanı Çetin Nuhoğlu sektör sunumları öncesi açılış konuşmaları  gerçekleştirdi.
 
Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Başkanı ve UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu yaptığı açılış konuşmasında;  lojistik sektörünün  milli stratejisinin belirlenmesi ve bunun önceliklendirilmesi gerektiğini, sektöre yönelik yeni uygulamalara ilişkin AB uyum sürecinde olduğu gibi bilimsel “etki analizi” çalışmaları yapılmasının önemli olduğunu dile getirdi. Nuhoğlu,  daralan ekonomide sektörel desteklerin ve buna yönelik uygulamaların tesis edilmesinin de önemli olduğunu vurguladı.

 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Yardımcısı Selim Dursun yaptığı konuşmada sektör tarafından aktarılan her bir konu başlığının kendileri için çok kıymetli olduğunu, sorunların birlikte çözüme kavuşturulacağını bu bağlamda sektör temsilcilerinin Bakanlığın Genel Müdürleri ile yakın temasta olmasının önemli olduğunu ve sektörün her daim yayında olduklarını ifade etti.
 
TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tamer Kıran yaptığı konuşmada, endüstri 4.0’ın tedarik zinciri ve lojistik yönetimi üzerindeki etkisi, kar, verimlilik rekabete olan etkisine değinerek TOBB’un çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kıran, açık bir platformda gerçekleştirilen toplantıların TOBB ve sektör açısından büyük önem arz ettiğini belirtip Bakanlık temsilcilerine teşekkürlerini sundu.
 
 

Açılış konuşmalarının ardından, Meclis üyesi Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı Alper Özel , Ağır Nakliyeciler Derneği Başkanı Selçuk Görmezoğlu, Demiryolu Taşımacılığı Derneği Başkan Yardımcısı Erkan Koçyiğit, Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği Başkanı Aslan Kut, Türkiye Nakliyeciler Derneği Başkanı Yusuf Dağcı ve Uluslararası Taşımacılık ve Hizmet Üretenleri Derneği Başkanı Emre Eldener sektör taleplerine ilişkin sunum gerçekleştirdi