Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve Beraberindeki UND Heyeti Kapıkule'de İncelemelerde Bulundu

20.12.2019

Ticaret Bakanı Yardımcısı Sayın Rıza Tuna Turagay, UND Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Çetin Nuhoğlu’nun da içinde bulunduğu heyet ile Kapıkule Eylem Planı çerçevesinde Kapıkule Sınır Kapısındaki sınır geçiş süreçlerini yerinde gözlemledi ve sahada incelemelerde bulundu.
 
Saha incelemesi yapan heyet Kapıkule Sınır Kapısındaki TIR kuyrukları, park alanları, oluşan maliyetler ve sınır geçiş süreçlerinin iyileştirilmesi hususlarında istişarelerde bulundu.
 
GTİ, TOBB, TİM yetkilileri ve UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun da katılım gösterdiği Kapıkule Sınır Kapısı saha ziyaretinde, sektörün en büyük sorunlarından biri olan Kapıkule’deki beklemeler, Bulgaristan tarafındaki iş süreçleri, dezenfeksiyon uygulamaları ve maliyetleri, akaryakıt istasyonu yakıt alım süreçleri ve devam eden inşaat süreci ile ilgili gözlemler gerçekleştirildi.

 

Kapıkule Sınır Kapısı'nın Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Turagay, "Kapıkule ihracatımızın çıkış noktası, ithalatımızın giriş noktası. Türkiye ihracatının yüzde 35'i bu kapıdan çıkıyor. Günlük işlem hacmi, 1.200 araca çıktı, peron çıkış noktalarını genişleteceğiz, bekleme sürelerini asgari seviyeye çekecek tedbirleri hayata geçireceğiz" diye konuştu.
 
Rıza Tuna Turagay, toplantının ardından sınır kapısında saha incelemesinde bulundu. Tır işlemlerinin yapıldığı sahayı gezen Turagay, şoförlerle sohbet edip, sorun ve taleplerini de dinledi. UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu inşaat çalışmaları ve  geçişlerde yaşanan beklemeler hakkında bilgi verdi.
 
GTİ yetkilileri Kapıkule’de halihazırda devam eden inşaatın yeni yıldan önce tamamlanmasını hedeflediklerini dile getirdi.

 

Toplantıya, Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, UND Yönetim Kurulu II. Başkanı Şerafettin Aras, UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Gül, UND Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Nagihan Soylu, UND Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Gülen, UND Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Tutu, UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Yakup Sefer, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak, GTİ Genel Müdürü Ömer Gebeş, Trakya Gümrük ve Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Nergiz Tünaydın, GTİ Kapıkule İşletme Müdürü Ertuğrul Irkıçatal, Kapıkule TIR Müdürü Halil Gözler, Hamzabeyli Gümrük Müdürü Yakup Mollaoğulları,  Kapıkule Gar Gümrük Müdürü 
Taylan Çakmak, UND İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin, UND Kapıkule Temsilcisi Deniz Çınar katılım gösterdi.