UND'den, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü'ne Ziyaret

20.12.2019

Avrupa Birliği ülkelerinin uluslararası taşımacılarımıza uyguladıkları tarife dışı kısıtlamaların kaldırılması amacıyla yeni bir eylem planı başlatan UND, konuyla ilgili resmî temaslarını sürdürüyor.
 
AB ülkelerine yönelik taşımalarda firmalarımızın profesyonel TIR sürücülerinin vize temininde yaşanan zorluklar konusunda sektörümüzün talep ve beklentileri ile birlikte, UND’nin geçtiğimiz hafta Brüksel’de gerçekleştirdiği temasların sonuçlarını paylaşmak üzere Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’ne resmî bir ziyaret gerçekleştiren UND Heyeti, özellikle Schengen Bölgesi ülkelerine yönelik faaliyet gösteren taşımacılık firmalarımızın sürücülerinin yaşadıkları sıkıntıları somut örnekler ve çözüm önerileriyle yetkililerimize aktardı.
 
UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Sevim ve Koordinatör Nejla Albayrak'ın katıldığı görüşmede,  vize süreçlerinde yaşadıkları sıkıntıların Schengen Bölgesi’ne yönelik taşıma yapan sürücüler için iş yapmayı imkansız hale getirdiğine ve halihazırda geçiş belgesi kotaları, transit ücretleri gibi haksız kısıtlamalarla mücadele eden taşımacılarımızın operasyonlarına sekte vurduğuna dikkat çekildi. Brüksel’de AB Komisyonu yetkilileri ile yapılan görüşmelerde, yetkililerin konuya gösterdiği yapıcı yaklaşım ve Schengen vize kurallarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar hakkında da Bakanlık yetkililerine bilgiler verildi.
 
UND’nin açıklamalarını not eden Dışişleri Bakanlığı AB Genel Müdürlüğü yetkilileri, AB’nin ilgili mercileri ve AB ülkeleri nezdinde meselenin takipçisi olacaklarını ifade ettiler.
 
Heyetimizin kabulü ve sektörümüzün vize sorunlarına gösterdikleri hassasiyet için Dışişleri Bakanlığı AB Genel Müdürümüz ve ekibine teşekkürlerimizi sunarız.