HİB Ödülleri Sahiplerini Buldu

23.12.2019

"Hizmet İhracatçıları Buluşması ve 2018 Yılı Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Ödül Töreni", Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile çok sayıda bürokrat ve iş insanının katılımıyla 21 Aralık 2019 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.
 
Geçen yıl kurulan Hizmet İhracatçıları Birliğinin, Türkiye'nin bu alandaki potansiyelinin ifadesi olduğunu dile getiren Erdoğan, hizmet ihracatı ve pazarlarının çeşitlendirilmesi, yeni pazarlara girilmesi ve mevcut pazarların geliştirilmesi konusunda birlikten önemli çalışmalar beklendiğini belirtti.
 
Erdoğan, Türk ekonomisinin tüm alanlarıyla birlikte ihracatta hala hak ettiği seviyenin çok gerisinde bulunduğuna işaret ederek, "İhracatımızı 500 milyar dolara çıkarma hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız. Tabii bunun için öncelikle küresel rekabette bizi öne çıkartacak şekilde mal ve hizmet üretimimizi artırmamız gerekiyor. Dünyada her iki konuda da ayrı ayrı öne çıkmış ülkeler bulunuyor. Bizim, Türkiye olarak ikisini birlikte gerçekleştirmemiz şarttır. Bulunduğumuz coğrafya ve sahip olduğumuz imkanlar bize mal ve hizmet tasarımı geliştirilmesi, üretimi, ihracatı konularında avantaj sağlıyor." diye konuştu.
 
HİB Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı: Hizmet İhracatı Stratejik Bir Alan Olarak Öne Çıkmaktadır

Törende konuşan Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, birliğin geçen yıl kurularak faaliyetlerine başladığını belirtirken bugün hizmet ihracatının 17 kategorisinde ve bir de özel kategoride bu alana değer katan ihracatçıları ödüllendireceklerini söyledi.

Hizmet ihracatının ekonomik bağımsızlık açısından ekonomiye benzersiz açılımlar sağlayacağını dile getiren Aycı, "Tüm coğrafyalara uzanabileceğimiz ve büyük kazanımlar elde edebileceğimiz stratejik bir alan olarak öne çıkmaktadır. Bugün 50 milyar dolarlık bir hacme ulaşmış olan hizmet sektöründe, dünyada eşi benzeri olmayan kültürümüzle, değerlerimizle, özgün iş yapma modellerimizle ve emsalsiz insan gücümüzle farklılaşacağız." dedi.

 
HİB Ödülleri Sahiplerini Buldu

Hizmet ihracatı rakamları ile Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir gelişimine katkı sunan toplam 52 kuruluş ödül aldı. 17 kategorinin birincileri ile HİB Özel Ödülü bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi.
 
Bakım ve Onarım Hizmetleri" dalında THY Teknik AŞ, "Danışmanlık, Müşavirlik ve Destek Hizmetleri"nde Destek Patent AŞ, "Eğitim Hizmetleri"nde İstanbul Aydın Üniversitesi, "Filmcilik, Eğlence Ve Diğer Kültür Hizmetleri"nde Ay Sanat Prodüksiyon Ve Yapım AŞ, "Finans, Sigorta Ve Diğer Mali Hizmetler"de Anadolu Anonim Türk Sigorta, "İnşaat, Taahhüt Ve Müteahhitlik Hizmetleri"nde Limak İnşaat, "Liman İşletmeciliği Hizmetleri"nde TAV Havalimanları Holding AŞ birincilik ödülü aldı.

“Mimari, Mühendislik, Bilimsel Ve Diğer Teknik Hizmetler” kategorisinde Ford Otomotiv, “Sağlık Hizmetleri'nde Acıbadem Sağlık, Seyahat Acenteliği”nde Odeon Turizm İşletmeciliği,”Teknik Müşavirlik Ve Kontrolörlük Hizmetleri”nde N.K.Y Mimarlık Mühendislik İnşaat Ve Ticaret, “Telekomünikasyon Hizmetleri”nde Arvato Telekomünikasyon, “Turizm Ve Konaklama Hizmetleri”nde ETS Group - Voyag Turizm Otelcilik, “Yazılım Ve Bilişim Hizmetleri'nde Logo Yazılım, “Yer Hizmetleri”nde Çelebi Havacılık Holding, “Yolcu Taşımacılığı Hizmetleri”nde THY oldu
 
Yük Taşımacılığı Ve Lojistik Hizmetleri'nde NETLOG Lojistik birinci olurken, EKOL Lojistik Anonim Şirketi ikinci, ARKAS Konteyner Taşımacılık A.Ş. üçüncü oldu.